Saksalainen baritonitähti Max Raabe saapuu Palast -orkesterinsa kanssa konsertoimaan Helsingin Kulttuuritalolle 7. ja 8.10.2022.
Suomessakin useita kertoja loppuunmyydyille katsomoille esiintynyt Max Raabe & Palast Orchester on valmistellut uuden Sweet and Lovely -nimisen esityksen, jonka kanssa kokoonpano kiertää vuonna 2022. Esitys nähdään mm. Englannissa sekä New Yorkin Carnegie Hallissa ennen kuin kiertue saapuu Suomeen, Ruotsiin, Tanskaan ja Norjaan.
1920-ja 1930 -lukujen tyylikkäitä klassikoita sisältävä show on saanut vaikutteita myös tuoreesta Max Raabe & Palast Orchester MTV Unplugged -julkaisusta, johon on valikoitu Raaben ohjelmiston suosikkikappaleita. MTV Unplugged-julkaisussa vierailee muiden tähtien lisäksi Suomen oma Lordi, joka duetoi Raaben kanssa kappaleella Just A Gigolo. Sweet and Lovely -konsertti tarjoaa viihdyttävän aikamatkan 1920- ja 1930 -luvuille.
Max Raabe & Palast Orchesterin toukokuulle siirretyt konsertit siirtyvät nyt toistamiseen. Konsertit on aikataulutettu uudelleen syksylle 2022 ja korvaavat päivät ovat 7.-8. lokakuuta Helsingin Kulttuuritalolla. Vuoden 2020 ja 2021 päivämäärille ostetut liput käyvät sellaisenaan uudelle päivälle.
Mikäli uusi konserttipäivämäärä ei sovi, on liput mahdollista palauttaa niiden ostopaikkaan (Ticketmaster) 16.6.2021 mennessä.
UUDET PÄIVÄMÄÄRÄT:
Max Raabe & Palast Orchester (GER) – Sweet and Lovely
Pe 7.10.2022 Kulttuuritalo, Helsinki (korvaa 8.10.2020 / 28.5.2021 konsertin)
La 8.10.2022 Kulttuuritalo, Helsinki (korvaa 9.10.2020 / 29.5.2021 konsertin)
Artisti ja Live Nation Finland pahoittelevat siirtymisestä mahdollisesti aiheutuvaa haittaa.